четвртак, 30. јул 2015.

Olakšajte one dane u mesecu

Postoje dani u mesecu kada je bol koji ih prati toliko jak da niste u stanju da mrdnete iz kreveta. Ako se svakog meseca osećate ovako za vreme ciklusa, to znači da patite od dismenoreje. Šta je to i kako možete sebi da pomognete saznajte od doktora, specijaliste ginekologije, akušera i endokrinologa.



Bol koji se može javiti tokom ciklusa vas ometa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, često morate da izostanete sa posla i jedino što vam je važno jeste da prestane. Ovo je mnogim damama poznato stanje, a ono ima i stručan naziv DISMENOREJA. Jedna od najvećih zabluda kada je reč o dismenoreji jeste da je ne treba lečiti, kažu doktori. Izbor odgovarajućeg leka, kao i promena stila života mogu, međutim, olakšati ove neprijatne tegobe i u velikoj meri nam olakšati te dane.

Šta su menstrualni bolovi?


Reč dismenoreja je grčkog porekla (dis-bolno, men-mesečno, reja-teći) i znači "otežan mesečni tok". Smatra se da polovina žena koje imaju menstruaciju ima i dismenoreju. Ona može biti teška i onemogućiti normalno funkcionisanje žene od 1 do 3 dana mesečno i najčešće prati ovulatorne cikluse. U najvećem broju slučajeva ne postoji organski uzorak ovih tegoba i tada se radi o takozvanoj primarnoj dismenoreji, koja se javlja počev od prvih menstruacija u životu. Tegobe karakteristine za dismenoreju su grčeviti boloviu donjem delu stomaka, koji se najčešće javlja nekoliko dana uoči same menstruacije, ili na samom početku. Bol podseća na stezanje, i javlja se iznad stidne kosti i širi ka krstima. 

Može biti praćen mukom, povraćanjem i glavoboljom. Kod nekih žena ovi bolovi su toliko jaki da ih potpuno onesposobljavaju za rad i normalno funkcionisanje. Bol traje 2 do 3 dana. Uzorak primarne dismenoreje jeste povećana proizvodnja endometrijalnih prostaglandina, koji dovode do nedostatka kiseonika u materici, ishemije i bola. Dokazano je povećano prisustvo prostaglandina u sektornom endometrijumu koji je tipičan za ovulatorne cikluse. U anovulatornim ciklusima tj. u odsustvu progesterona nema povećane koncentracije endometrijalnih prostaglandina tako da je menstrualno krvarenje bezbolno. Mogući uzroci su i psihološki. 

Ako menstruacije postanu bolne kasnije tokom života, radi se o sekundarnoj dismenoreji. Najčešći uzrok je endometrioza, a ostali uzroci su upale u maloj karlici, miomi, polipi, priraslice, anomalije materice, suženja cervikalnog kanala i ciste jajnika. Uzroci dismenoreje otkrivaju se ginekološkim pregledom, ultrazvukom, hormonskim analizama, laboratorijskim i mikrobiološkim pregledom, a nekada je neophodno uraditi histeroskopiju i laparoskopiju.

Kako sebi da olakšate tegobe?



Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) pomažu u otklanjanju bolova i grčeva. Najbolje bi bilo da se posavetujete sa lekarom ili farmaceutom o tome koji je od ovih lekova najbolji za vas. Masaža koja opusta mišiće stomaka može dosta da pomogne. Preporučuje se izbegavanje pića koja sadrže kofein, kao i izbegavanje pušenja i alkoholnih pića. Primećeno je da žene koje aktivno vežbaju imaju slabije menstrualne bolove. Za spreavanje pojave grčeva preporučuje se upražnjavanje fizike aktivnosti što je češće moguće.
 

Da li je svejedno koji lek za otklanjanje bolova uzimate?



Svi lekovi koji se preporučuju u otklanjanju bola su sline efikasnosti, međutim vreme koje je potrebno da počnu da deluju rezlikuju se od jednog do drugog leka. U toku bolnih menstruacija glavna preokupacija jeste da bol što pre nestane, kako bi žene mogle da se što pre vrate svojim svakodnevnim aktivnostima. 
Pri izboru leka veoma je važna brzina njegovog delovanja i najčešće se preporučuju lekovi koji imaju brz početak dejstva. Na primer lek ibuprofen često se koristi kod bolnih menstruacija, ali nemaju svi lekovi koji sadrže ibuprofen brzo početno dejstvo. Ibuprofen u obliku lizinata, zbog svog farmaceutskog oblika, brzo prodire u krv i počinje da deluje brže. Ukoliko popijete ovaj lek im osetite prve blage bolove, u najvećem broju slučajeva izbeći ćete ostajanje u krevetu celog dana.

"PATROLA SNAĐI SE"

PREKRIJTE MODRICU

U zanosu strasti ponekad završimo sa ljubavnim tragom koji treba prekriti. A mi ćemo vam pokazati kako...

Step 1.


Na deo tela gde se nalazi modrica namažite tanak sloj  pudera i to žučkaste nijanse. Tako ćete blago ujednačiti boju i pripremiti kožu.

Step 2.


Preko toga zatim nanesite korektor toplog tona (roze nijanse neutrališu modroplavu boju modrice), ali vodite računa da potrefite nijansu koja je najpribližnija vašem prirodnom tenu.

Step 3.


Četkom ili make up sunđerom preko korektora ponavo namažite sloj pudera. Na kraju, matirajte "ljubavni trag" puderom u prahu.

KAKO DA POPRAVITE POLOMLJENI BRONZER

Srce vam se cepa kada vam bronzer koji ste tek kupili ispadne na pod i polomi se u milion sitnih delova? Ne sekirajte se. Imamo rešenje kako da ga vratite u život...

Step 1.


 Sakupite sve delove i vratite ih u kutiju. Prekrijte ih providnom folijom i nožem ili olovkom još više usitnite polomljeni bronzer. Radite to veoma pažljivo kako ne biste oštetili foliju.

Step 2. 


Skinite foliju i pumpicom za cveće, u kojoj ste prethodno sipali alkohol, naprskajte bronzer nekoliko puta.

Step 3.


Alkohol će omekšati šminku tako da posle toga nožem ili nekom ravnom špatulom možete izravnati površinu.

Step 4.


Očistite ivice kutijice četkom za šminku i ostavite bronzer da se osuši nekoliko sati. Izgledaće gotovo kao da se ništa nije desilo.

IZGUBILI STE AJLAJNER?

Ovaj mali, ali neizbežni komad šminke vrlo često zna da se otkotrlja i zagubi. Ne brinite, imamo rešenje kada nemate vremena da ga potražite.

Verovali ili ne, maskara je odlična zamena za gel ajlajner. Uzmite tanku četkicu za šminku i umočite je u maskaru tako da se dobro natopi pigmentom. Izvucite liniju duž gornjih trepavica, ali učinite to u jednom potezu jer se, za razliku od večine ajlajnera, maskara veoma brzo suši. Ovo isto možete uiniti i sa senkom za oči. Pokvasite četkicu, umočite u senku i izvucite liniju. Tamnobraon, crna i siva mat senka će vam najbolje pomoći.

SAVRŠENO SENČENJE


Konturiranje lica je već svima dobro poznata stvar, ali da li je moguće uraditi ga uz pomoć preparata za samopotamnjivanje? O, da! Uveče, na čisto lice nanesite kremu za samopotamljivanje. Na delove koje inače naglašavate bronzerom (obraze, liniju čela uz kosu, liniju vilice i sa strane nosa) nanesite malo više preparata, a na ostatak lica namažite tanak sloj kreme. Ovakva aplikacija pružiće vam blago osenčeni izgled i mnogo prirodniji ten.

KOLIKO ČESTO PRATI KOSU?

Žene koje imaju tanku dlaku u većini slučajeva peru kosu svakodnevno. Masnoče koje se izlučuju na temenu otežavaju vlas, pa ona posle samo jednog dana gubi volumen i izgleda masno. Ako je ovo vaš slučaj, probajte ovaj trik koji savetuju frizeri i brzo ćete prorediti pranje kose. Posle šamponiranja, isperite kosu hladnom vodom i umesto klasičnog balzama naprskajte balzam u spreju koji se ne ispira. Vruća voda kojom se kupate neće podstaći lučenje masnoće, a balzam u spreju manje opterećuje dlaku, pa će vaša kosa duže izgledati bujno i čisto.

PEPERMINT USNE


Ulje peperminta deluje stimulativno kada ga nanesete na kožu. To naročito važi za usne gde je koža tanka. Ukoliko ih namažete ovim prirodnim uljem, stimulisaće se cirkulacija, pa će vaše usne delovati punije. Pošto prirodna ulja nekada mogu biti previše agresivna za kožu, umesto da ih nanosite direktno na usne, prethodno ga pomešajte sa nekim bezbojnim balzamom.

KLEOPATRIN TRETMAN


O lepoti čuvene Kleopatre priča se više od dve hiljade godina. A rituale lepote, po kojima je poznata, danas primenjuju mnogi svetski spa centri i kozmetičke kuće. Jedan od njih je i kupanje u mleku. Ovaj tretman je idealan jer se alfa hidroksi kiselina koja se nalazi u mleku ponaša kao "lepak" koji spaja izumrle ćelije sa površine kože i na taj način je omekšava i podmlađuje. Mleko je veoma bogato masnoćama i proteinima koje dubinski hrani kožu. U svoju kupku dodajte 1/4 šolje mleka u prahu i istu količinu meda (koji je takođe savršena hrana za vašu kožu). Na kraju, stavite nekoliko kapi esencijalnog ulja i prepustite se uživanju.